Nu blir det brödbak igen. Ett saftigt, ljust och smakrikt italienskt lantbröd. Detta recept ger 2 limpor. Frys in det ni inte äter samma dag så håller det sig färskt i frysen. ♥
Till 2 limpor behöver du:
25 g jäst
3 dl ljummet vatten
1 dl olivolja
2 dl lätt crème fraiche
1 tsk flingsalt
4 dl durumvete
7 dl dinkelmjöl
Gör så här:
1 – Smula sönder jästen i en bunke. Ljumma vattnet i en kastrull till fingervarmt, ca 37°C. Häll vattnet över jästen och rör runt med en träslev så att jästen löses upp.
2 – Tillsätt olivolja, crème fraiche, flingsalt och mjöl och knåda ihop en deg. Degen ska vara elastisk och släppa fint från bunkens kanter när den är klar.
3 – Låt jäsa i bunken, under en kökshandduk i ca 1,5 timme.
4 – Stjälp upp degen på lätt mjölat bakbord och knåda degen väl. Dela den i 2 delar och forma till bröd/limpor.
5 – Låt jäsa på bakbordet, under en kökshandduk i 30 minuter.
6 – Sätt ugnen på 225°C.
7 – Skåra bröden och pensla med vatten. Strö över lite mjöl och sätt sedan in i mitten av ugnen. Spraya/skvätt lite vatten längst ner i ugnen innan du stänger ugnsluckan. Detta gör att brödet får en knaprig yta.
8 – Grädda i ca 25-30 minuter.
Brödet ser riktigt gott ut. Måste testa. Gillar att det inte är något vetemjöl i.
Tack! Vad roligt att höra. Jag gillar också att det inte är vetemjöl i. Behövs inte alltid.